Bazı Şeyler Paylaşılmamalı

Apple’ın Aşırı Paylaşım (Over Sharing) reklam filmi, bize markanın ‘gizliliğin koruyucusu’ olarak görülmek istediğinin altını mizahla çiziyor. Reklam filminde, gizliliğimizin korunmasını istediğimiz konular farklı bir açıdan canlandırılıyor.

114
Privacy thats iphone gizlilik reklam filmi

Apple firması “Gizlilik. iPhone Budur” (Privacy. That’s iPhone) temalı kampanyasına 2019 yılında başlamıştı. Farklı reklam çalışmalarıyla da dijital mahremiyetin öneminin ve iPhone’un bunu koruyabilmek için neler yaptığının altını çiziyor.

Kredi kartı numaram 0237 1221…

Reklam filminde bir adam, insanlarla dolu bir otobüste boşanma avukatları için sekiz siteye göz attığını bağırıyor. Bir kadın, giriş bilgilerini bir film evinde yabancılara neşeyle söylüyor. Bir çift iş arkadaşı, yakındaki bir meslektaşları hakkında, kusmuk emojilerini de kullanarak yüksek sesle dedikodu yapıyor ve bir kadın, kredi kartı bilgilerini meydanda megafonla dile getiriyor.

Bazı sahneler utanç verici, bazıları kişisel verilerin ihlaline girse de Apple’ın Aşırı Paylaşım reklam filminde mizahi örnekler olarak yer alıyor. Şirketin veri güvenliği açısından durduğu yeri ve imajını güçlendirmek adına “Bazı şeyler paylaşılmamalı. iPhone da bunun bu şekilde kalmasına yardımcı oluyor.” ifadesi yer alıyor.

Apple video açıklamasına: “Bazı şeyler paylaşılmamalı. Bundan dolayı iPhone, kendi bilgileriniz üzerinde kontrol sağlayabilmenize yardımcı olabilmek ve gizliliğinizi koruyabilmeniz için tasarlandı.” şeklinde not düştü.

Apple kendi web sitesinde gizliliğe verdiği önemi bu şekilde vurguluyor:
Gizlilik temel bir insan hakkıdır. Bu aynı zamanda Apple’da ana değerlerimizden biridir. Cihazlarınız hayatınızın pek çok bölümü için önemli. Bu deneyimlerden ne paylaştığınız ve kimlerle paylaştığınız size kalmış bir karar olmalıdır. Apple ürünlerini, gizliliğinizi korumak ve bilgileriniz üzerinde kontrol sahibi olabilmeniz için tasarlıyoruz. Bu her zaman kolay değil. Ama bu inandığımız türden bir inovasyon.” Apple.com

KÜNYE

  • Marka: Apple
  • Reklam: Privacy. That’s iPhone.