Karton Bilgisayar Projesi ile Çocukların Yüzü Gülüyor

Bilgisayarı olmayan çocuklar, 3 Boyutlu Destek hareketiyle yeni bilgisayarlarına kavuşuyor. Uzaktan eğitim kaldığı yerden devam ediyor.

28
Karton bilgisayar

Karton Bilgisayar, pandemi sürecinde 3 Boyutlu Destek Kolektif Üretim Hareketi tarafından yaratılan yeni bir proje. Projenin amacı ise bilgisayarı olmayan öğrencilere birer bilgisayar desteği sunmak. Gönüllüler ile sürdürülen hareket, eğitimde fırsat eşitliği yaratmak için “Her çocuğa bir bilgisayar” sloganıyla yola çıkıyor.

Projenin temeli, 5 sene öncesine uzanıyor. O yıllarda Hakkari’deki bir okulda görev yapan Şahin Orkun, öğrencilerin bilgisayar ihtiyacı olduğunu sosyal medyada paylaşıyor. 3 Boyutlu Destek ekibi bu mesajı gördükten sonra hemen harekete geçiyor ve o günden sonra Hakkâri başta olmak üzere ülkemizin pek çok okulunda Raspberry Pi sınıfları kuruyor. Bu sene Diyarbakır’da görevini sürdüren Şahin Orkun, aynı şekilde okulunda bilgisayar olmamasından dolayı kartondan bilgisayarlar tasarlıyor ve bu tasarımlarla ders anlatıyor. 3 Boyutlu Destek bu gelişme üzerine yepyeni bir proje geliştiriyor; Karton Bilgisayar!

Projenin kapsamı, Raspberry Pi kullanılarak oluşturulan bilgisayarların çocuklara ulaştırılmasını sağlamak. Raspberry Pi Vakfı’nın geliştirmiş olduğu bu cihazlar, bilgisayar biliminin temellerini öğretmek için kullanılan düşük bütçeli bilgisayarlardır. Raspberry Pi, maker hareketi tarafından da büyük ilgi görüyor ve popülerliği gün geçtikçe artıyor. Kısacası bu cihazlar ergonomik, kullanışlı ve uygun fiyatlı olmasından dolayı 2012’den beri fayda sunuyor.

Projeye Nasıl Destek Olabilirsiniz?

Eba ve Zoom gibi platformların bu cihazlarda çalışması, öğrencilerin uzaktan eğitimine katkı sağlıyor. 3 Boyutlu Destek, proje için iki tip ürün hazırladı. Bunlar Mini Bilgisayar ve Mini Kasa. Kişi ve kurumlar projeye maddi destekte bulunabiliyor. 3 Boyutlu Destek ekibi ise ihtiyaç sahibi öğrencileri tespit edip,bilgisayarları onlara ulaştırıyor. Siz de projeye destek olmak istiyorsanız, kartonbilgisayar.org sayfası üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.