Mülteci Algısına Meydan Okuyan Çizgi Film Karakteri: ‘’Robogee’’

Medyada mülteciler, genelde geleceği olmayan çaresiz insanlar şeklinde tasvir edilirken, çocukların yeni karakteri Robogee bu algıyı değiştiriyor ve farkındalık yaratıyor. Yeni figür, insanları mülteci topluluğuyla ilişki kurmaya teşvik ediyor ve olumsuz kalıpları yıkmayı amaçlıyor.

11

Mülteci yardım kuruluşu MAPs ve We Are Pi ajansının iş birliğinden doğan Robogee, tehlike anında kendi gezegeninden kaçmak zorunda kalan meraklı ve akıllı genç bir robot olarak yaratıldı. Robogee’nin öyküsü Instagram üzerinden haftalık çizgi roman şeklinde anlatılacak. @RobogeeTheRobot hesabında, olumsuz mülteci algısıyla başa çıkma önerileri sunan içerikler de paylaşılacak.

We Are Pi, Robogee’nin çizgi film versiyonunu geliştirirken gerçek yaşam deneyimlerinden ilham aldı. Ajansın strateji başkanı Mark Lester, mültecilerin yaşadığı gerçekler ile çocukların ilgisini çekecek bir içerik arasında denge yaratmaya odaklandıklarını söylüyor.

Mark Lester’in diğer açıklamalarına göre; medyanın mülteciler hakkındaki söylemleri, çoğunlukla olumsuz ve insanlık dışı bir tablo çiziyor. Robogee ise tüm bu anlatılanları ortadan kaldırabilecek ve mültecilerin gerçek yeteneklerini savunabilecek şekilde geliştirildi. Bununla birlikte, yaratılan dünya kurgusal olsa da hikayeler ve karakterler gerçek yaşam deneyimlerine dayanıyor.

Görsel: instagram.com/robogeetherobot

KÜNYE

  • Reklam Ajansı: We Are Pi
  • Tasarım:  Seth Josephs ve Fleur Ellis
  • Çizim: Nick Fatouris