Özgürce Hareket Edebilen ‘Çöp Şeyler’

Mimar Takuto Ohta tarafından tasarlanan ve insan yardımına ihtiyaç duymadan özgürce hareket eden ‘Çöp Şeyler’ (Rubbish Things) isimli cansız nesneler.

21
rubbish things çöp şeyler

Mimar Takuto Ohta, çevrede serbestçe dolaşma yeteneğine sahip bir dizi ahşap organik nesne olan ‘Çöp Şeyler’ projesini tanıttı. Bir yerde kalmayı reddeden çöp şeyler, çevrelerini (hem cansız hem de canlılar) doğa olaylarının yanı sıra, hiçbir zorlama veya kısıtlama olmaksızın hareket etmek için kullanır; itilseler bile geri geleceklerdir.

“Objeler insanlar tarafından inorganik şekilde tasarlanır; tek bir yerde durmaları için şekillendirilirler.” diyor Takuto Ohta. “Belli fiziksel bedenler tarafından sabitlenmiş ve bağlanmış, bir şekilde çaresizlik havası taşırlar”. Ancak çöp şeyler, doğal çevre ve onun fenomenlerinden ve hatta etraflarındaki insanlardan yararlanarak hareket etmenin yollarıyla donatılmıştır. Bu insanları reddettikleri anlamına gelmez, onlarla bir arada yaşamak ve varlıklarının ve değerlerinin onlar tarafından tanınmasını istedikleri anlamına gelir.

KÜNYE

  • Proje: Çöp Şeyler (Rubbish Things)
  • Tasarımcı: Takuto Ohta